3 maja 2024 roku obchodzimy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Społeczność ZS2 włącza się w celebrowanie tej uroczystości. Na przerwach można było usłyszeć z głośników radiowęzła utwory muzyczne tematycznie związane z czasem, kiedy powstawała pierwsza w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa zasadnicza. Kulminacją szkolnych obchodów tego święta było wspólne odtańczenie przez uczniów i nauczycieli poloneza.

Konstytucja 3 Maja, inaczej nazywana ustawą zasadniczą, została zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791. Konstytucja była ratunkiem dla Rzeczypospolitej, mogła wzmocnić państwo i stworzyć prawne podstawy do przekształcenia go w państwo silne i nowoczesne. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna. W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski. Nie brakowało jednak dobrej woli i ofiarności, zarówno wśród szlachty, jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

W  ramach ekologicznych działań projektowych we współpracy ze Związkiem Komunalnym Gmin Ziemi Lubartowskiej w dniach 22-29 kwietnia została przeprowadzona w naszej szkole zbiórka makulatury, do której przystąpiły cztery klasy liceum. Razem udało się nazbierać 159,7 kg, oto dokładne wyniki:
1 miejsce- klasa 3S zebrali oni aż 75,1kg
2 miejsce- klasa 1G
3 miejsce- klasa 3P
4 miejsce- klasa 1P

Opiekunami akcji była koordynator p. Grażyna Joachimowicz oraz nauczycielka geografii p. Monika Jarosz. Gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów!

Uczennice zespołu projektowego Daj Drugie Życie:

Ola, Wiktoria, Amelia, Emilia, Weronika, Ewelina, Martyna, Dagmara

Formułę debaty oksfordzkiej opanowali tak, by z dumą i sukcesami reprezentować „Chopina” w konkursowych zmaganiach.

Uczniowie I LO w Lubartowie: Julia Piekarczyk, Hubert Nowakowski, Kacper Sowa, Patryk Kubera, Michalina Mazur to drużyna, która 22 kwietnia 2024 roku, uczestnicząc w IX Turnieju Debat Historycznych IPN, wygrała zawody regionalne i zakwalifikowała się do etapu centralnego, który odbędzie się w Warszawie w czerwcu tego roku. 

W tej edycji młodzież ze szkół lubelskich debatowała nad następującymi tezami:

  1. Rok 1966 to bardziej Millenium niż Tysiąclecie.
  2. II RP była państwem gospodarczego sukcesu?

3.Walka zbrojna była skuteczniejszą drogą wiodącą Polaków do niepodległości niż postawy pozytywistyczne.

Organizatorami etapu regionalnego był IPN Oddział w Lublinie oraz Fundacja Projekty Edukacyjne.

Zwycięzcom gratulujemy !