W dniach 21 – 25 kwietnia uczniowie z klas: 1B, 1G, 1L, 1T i 2Z z ZS nr 2 w Lubartowie  wyruszyli do Londynu. Można stwierdzić, że od ostatniej naszej wizyty dwa lata temu, nic się nie zmieniło. Nadal jest tym samym miejscem, które na każdym kroku fascynuje niebanalnymi zabytkami i różnorodnością kulturową.

Nasza podróż trwała 5,5 godziny, a tuż po wylądowaniu rzuciliśmy się w wir zwiedzania. Na naszej wycieczkowej mapie znalazły się takie miejsca jak: Tower Bridge, London Bridge, twierdza Tower of London, siedziba burmistrza City Hall, okręt wojenny HMS Belfast, wieżowiec Shard, teatr szekspirowski The Globe, siedziba premiera na Downing Street, Horse Guards Parade, Camden Town, Kensington Gardens z Kensington Palace, dzielnica West End: Soho, China Town, Greenwich, kliper herbaciany Cutty Sark, Greenwich Market, Canary Wharf, Oxford Street, Piccadilly Circus. Podczas zwiedzania Westminsteru mogliśmy obserwować obrady parlamentu brytyjskiego  w Izbie Gmin i Izbie Lordów. Dużą atrakcją była również zmiana warty pod Buckingham Palace. Nie sposób zapomnieć o przejażdżce London Eye - diabelskim młynie, przeprawie Emirates Air Line z jednego brzegu Tamizy na drugi, czy rejsu statkiem po Tamizie. Widoki – niesamowite ! Odwiedziliśmy także niektóre muzea: British Museum, Natural History Museum i National Gallery.

Wizyta w Londynie okazała się również świetną okazją do „smakowania” różnych kuchni świata. Mieliśmy okazję rozkoszować się kuchnią japońską, chińską, portugalską, indyjską, tajską, włoską, amerykańską, czy też angielską. Jednym słowem – uczta dla podniebienia. Całość uzupełniły oczywiście ćwiczenia językowe, bo mówić w danym języku- to stawiać czoło światu i kulturze.

Londyn oferuje tak wiele, że zobaczenie wszystkiego oraz odwiedzenie każdej atrakcji stanowi rzecz wręcz niemożliwą. Musimy jednak przyznać, że całkiem sprawnie opanowaliśmy to miasto, mając do dyspozycji zaledwie 5 dni. Licznik kroków mówi sam za siebie – ponad 92 000 kroków, co daje około 64 km. J  Jest moc! I nie tylko jako emisja energii w jednostce czasu, lecz również moc wrażeń ! I to jakich ! One na długo pozostaną w naszej pamięci.

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas 2b i 2n z I LO w Lubartowie wzięli udział w wycieczce na Węgry. Opisują wyjazd tak:

-Nasza podróż rozpoczęła się od zwiedzania urokliwego miasta Eger, które słynie z pięknej architektury i produkcji wina. W Budapeszcie zafascynowała nas monumentalność budynku Parlamentu oraz widoki ze Wzgórza Zamkowego na panoramę miasta. Rejs po Dunaju był niezapomnianym przeżyciem, podziwialiśmy przepiękne budowle nad brzegami rzeki i czuliśmy magię tej historycznej arterii. W Szentendre spacerowaliśmy po malowniczych uliczkach pełnych galerii sztuki i prac rzemieślników. To miejsce emanuje atmosferą kreatywności i spokoju. Natomiast węgierska kuchnia okazała się prawdziwym festiwalem smaków. Mieliśmy okazję spróbować langosza, czy tradycyjnej zupy gulaszowej .

Ta wycieczka otworzyła nam oczy na bogactwo kulturowe i kulinarną różnorodność Węgier.- podsumowali wyjazd uczniowie z „Chopina”.

Dnia 16 kwietnia uczniowie biorący udział w zajęciach SKS w ZS nr 2 w Lubartowie uczestniczyli w zajęciach na AWF w Białej Podlaskiej. Nosiły one nazwę "Jeden dzień z życia studenta". Uczniowie I LO i TZ nr 2 potkali się na miejscu z ogromną energią i entuzjazmem studentów oraz wykładowców.

- Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci, otrzymaliśmy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania i poznaliśmy uczelnię z punktu widzenia studentów. – mówili o wyjeździe uczestnicy.

Pierwszym punktem dnia była prezentacja uczelni na auli oraz projekcja filmu promocyjnego poprowadzona przez panią Prodziekan ds. Rozwoju dr Annę Bodasińską. Następnie, w towarzystwie pracowników Biura Promocji oraz studentów, młodzież miała okazję zwiedzić kampus, obiekty sportowe oraz pozostałą infrastrukturę uczelni. Zajrzeli także na wiele trwających aktualnie zajęć i otrzymali tam wiele uśmiechów od studentów. Następnie studenci udający się na zajęcia zabrali młodzież na kolejną halę sportową. Uczniowie z Lubartowa wzięli tam udział w tzw "Handball Challenge" czyli zajęciach z piłki ręcznej zorganizowanych przez studentów pod opieką Pana dr Sławomira Bodasińskiego. A na koniec wizyty na AWF-ie uczestniczyli w zajęciach pt. "NIEznany kręgosłup". Po krótkim wprowadzeniu pani doktor Magdaleny Plandowskiej, przystąpili do ćwiczeń w grupach pod opieką studentów z SKN. Była to idealna okazja aby popytać studentów o różne rzeczy i dowiedzieć się więcej na temat uczelni. Na koniec każdych zajęć uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające wizytę na AWF-ie.

- Organizatorami wyjazdu byli Pani Beata Sajda oraz Pan Zbigniew Sajda. Bardzo dziękujemy naszym nauczycielom za zorganizowanie wyjazdu z którego każdy z nas wrócił z nowymi doświadczeniami- być może z owymi planami na przyszłość oraz z uśmiechem na twarzy.- podsumowali dzień na AWF uczniowie z „Chopina”.

We wtorek 19.03.2024 r klasy II P oraz III S z I LO w Lubartowie wybrały się na wyjazd edukacyjny do Aresztu Śledczego, który znajduje się w Lublinie. Był on możliwy dzięki temu, że szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanym z prewencją przestępstw wśród młodzieży W SŁUŻBIE PRAWU.

Uczniowie znaleźli tam odpowiedzi na wszelkie pytania związane z systemem więziennictwa. Zostali oprowadzeni po jednostce celem ukazania im jak wygląda życie oraz praca w tego rodzaju aresztach śledczych. Dowiedzieli się jakie warunki mają aresztowani w celach, jakie są zasady widzenia, jakie posiadają prawa oraz obowiązki i, co jest bardzo ciekawym elementem, zaczerpnęli wiedzę na temat tego jak wygląda zwykły dzień z perspektywy osoby zatrzymanej oraz pracownika, czy funkcjonariusza Służby Więziennej.

- Wycieczka przebiegła w przyjaznej i dobrej atmosferze z nutą edukacji o tym, jak nie powinniśmy się zachowywać, żeby nie spotkała nas w przyszłości kara w postaci osadzenia w areszcie śledczym. Taki rodzaj edukacji obywatelskiej z pewnością podwyższa oraz urozmaica świadomość każdego z nas. Taka wiedza będzie nas skłaniała do refleksji, czy rzeczywiście opłaca się popełniać przestępstwa, a także ukazuje nam, jak wygląda życie ludzi, którzy zbłądzili i popełnili przestępstwa. Daje nam odpowiedź na zapytania, które rodzą nam się w głowach na temat funkcjonowania jednostek tego rodzaju, w dodatku możemy to wszystko dzięki takiej wycieczce zobaczyć na żywo i praktycznie zapoznać się z regułami obowiązującymi w aresztach śledczych.- mówili po przyjeździe uczniowie z „Chopina”.

Opiekunami na wycieczce byli nauczyciele: M. Sabat, J. Góźdź, M. Trochimiuk, T. Prażmo.